Zavřít

Milovníci světově nejoblíbenějšího kofeinového nápoje mohou slavit. Na čtvrtek prvního října totiž připadá Mezinárodní den kávy. Ten úplně první byl uspořádán v roce 2015 a od té doby se po celém světě koná řada speciálních akcí, které jsou „černému zlatu“ zasvěceny. Pojďme tedy i my nahlédnout do kávové historie a kultury.

Mezinárodní den kávy

Největší milovníci kávy

Nejvíce kávy nevypijí ve Francii, v Itálii ani v Brazílii, jak by mnozí z nás mylně předpokládali. Prvenství totiž už dlouho patří Finsku, které všechny tyto světové velmoci hravě strčí do kapsy. Jeden obyvatel vypije průměrně 12 kg zrnkové kávy za rok. Konzumují ji při nejrůznějších příležitostech, hned po ránu si dopřejí čtyři až pět šálků. Pochutnávají si na ní i po obědě nebo během přestávek v práci, kde za tyto pauzy bojuje většina odborových organizací. Zvuk kávovaru byste tady ale zaslechli jen stěží, Finové totiž upřednostňují filtrovanou kávu. Kávové fajnšmekry by asi neoslovila, neboť se podává ve velkých hrncích a bez tradiční pěny, hodně připomíná americano.

Nápoj plný inspirace

Na čerstvou kávu nedali dopustit jak obyčejní lidé, tak ani mnozí umělci. Kdo ví, možná by bez ní nikdy nevznikla mnohá velká díla, která dnes obdivujeme. Za všechny jmenujme třeba velkého francouzského spisovatele Honoré de Balzaca, který údajně vypil 60 šálků denně. Příliš pozadu za ním nezůstával ani francouzský filozof Voltaire, ten skončil asi na 50 šálcích denně. Dalšími milovníky kávy byli i hudebníci, jako Ludwig van Beethoven, Johann Sebastian Bach či Johann Strauss, nebo malíř Manet.

Strastiplná cesta

Ne vždy si lidé mohli vychutnávat příjemný požitek z kávy. Tento nápoj se totiž mnohokrát ocitl na černé listě, třeba v roce 1511 byla v Mekce jeho konzumace trestána dokonce zabitím. Ani později ale neměl kofeinový povzbuzvák na růžích ustláno. V 17. století se totiž stal trnem v oku katolickým kněžím, kteří ho označovali za „satanův nápoj“. Pravděpodobně kvůli jeho velké popularitě, jež se těšil v muslimských zemích. Všechno změnil až papež Klement VIII., kterému lahodný nápoj zachutnal natolik, že ho nechal pokřtít a tím umožnil jeho rozšíření po celé Evropě. Ani pak ale kávu ještě nečekaly jenom světlé zítřky, kromě náboženských důvodů za to mohly i ty politické a ekonomické. Přes to všechno se jí ale podařilo vydobýt si své místo na slunci. Dnes tak můžeme všichni oslavit její vítězství stylově – šálkem dobré kávy!