Zavřít

Neumíte si vaše ráno představit bez voňavého šálku kávy nebo černého či zeleného čaje? A přemýšleli jste někdy o tom, s jakým nápojem startuje svůj den zbytek světa, či které nápoje patří mezi ty nejoblíbenější? Pak se to dozvíte právě dnes, kdy vám představíme pět nejoblíbenějších nápojů, které svět doslova zbožňuje!

5 nejoblíbenějších nápojů na světě

Káva

Asi nikomu nebude divné, že je káva jedním z nejoblíbenějších nápojů, který si dopřává celý svět. Mezi oblasti, kde se pěstuje nejvíce kávy, patří Brazílie, Vietnam, Kolumbie, Indonésie či Etiopie. Mezi největší konzumenty se pak řadí Holandsko, severské země, Německo, Kanada, USA či Belgie. Káva vás dokáže skvěle povzbudit, dejte si však pozor, abyste nevypili více, než 6 šálků denně!

Voda

Nejoblíbenějším nápojem na světě je čistá voda. Ne v každé zemi je čistá voda a její dostatek samozřejmostí, pro všechny však platí, že by měli denně vypít alespoň 2-3 litry této tékutiny. Naše tělo je téměř ze 2/3 tvořeno právě vodou. Pokud nebudeme dodržovat správný pitný režim, hrozí nám dehydratace a onemocnění, která jsou způsobena špatným průběhem biologických procesů.

Slazené nápoje

Slazené limonády si v žebříčku oblíbenosti počínají velmi dobře. Asi největší oblibě se těší v Americe, kde se pomerančové sycené limonády nebo colové nápoje prodávají opravdu na každém rohu. Proto není divu, že po nich Američan sáhne raději, než po čisté vodě. Slazené limonády však obsahují vysoké procento cukru a mnohdy také nebezpečných barviv, které mohou způsobovat zdravotní potíže.

Čaj

Ať už se jedná o zelený, černý nebo ovocný čaj, tento nápoj je po celém světě velmi oblíbený. Každá země si ho navíc přizpůsobila svým chuťovým pohárkům. Čaj se tak ve světě pije s kravským či jačím mlékem, medem a citronem, alkoholem či máslem. Studie prokázaly, že čaj obsahuje mnoho antioxidantů, které jsou pro naše tělo prospěšné. Ať už tedy svůj den začnete čajem černým, bílým, zeleným, nebo sáhnete po speciálním druhu, jako je Oolong nebo Rooibos, uděláte tím vašemu tělu jen dobře!

Víno

Víno je ve světě považováno za společenský nápoj. Dobré víno je většinou součástí slavnostní tabule, vychutnáváme si jej však i s partnerem či kamarádkou jen tak po práci. Víno má v malé míře prokázané pozitivní účinky na náš organismu, nicméně s alkoholem se to obecně nesmí přehánět. Možná byste si vsadili, že nejvíce vína se vypije ve Francii. Ve skutečnosti je tomu však jinak. Pomineme-li malý stát Vatikán, je v konzumaci vína na předních příčkách usazena Andorra, Chorvatsko, Francie, Slovensko, Portugalsko, Švýcarsko nebo Makedonie s Itálií. Ve světě se pije více bílé víno než víno červené a mezi nejoblíbenější odrůdy vína patří nepochybně Chardonnay, Pinot Gris, Bordeaux, Petite Syrah nebo Pinot Noir.

A který nápoj je tím nejoblíbenějším pro vás?