Zavřít

Kratce o tradicnich kavkazskych omackach

Kavkazská kuchyně je proslulá výborným jídlem i pitím. Tradice kavkazského vaření kávy neodmyslitelně k ní patří, a pochází především z Blízkého Východu. I v tomto ohledu tradice kavkazské kuchyně se řídí jistými pravidly a postupy, nicméně tento článek bude pojednávat o neméně důležitém aspektu kavkazské kuchyně – omáčkách.

Kuchyně je ovlivněna historií země i dostupností surovin. Nejčastěji se používá česnek, koření, ořechy, granátová jablka. Do výtečných kavkazských omáček se používají jak vlašské ořechy, tak i rajčata nebo granátová šťáva.V České republice je můžete ochutnat v nejrůznějších kavkazských restauracích, jako například v restauraci v Českém Krumlově s názvem Leyla.

Tradiční kavkazské omáčky

Kratce o tradicnich kavkazskych omackach

Tradiční kavkazské omáčky se od evropských liší jak chutí, tak způsobem přípravy. Světově proslulá omáčka sacivi je vyrobena z vlašských ořechů, do kterých se přidávají bylinky a citronová nebo granátová šťáva. Podávána je za studena jako dip, vhodná je ke všem druhům masa. K omáčce se doporučuje například kuře „tabaka“, které se rozplácne na pánev, osmahne a zatíží se těžším předmětem. Rovněž se s ní často podává i krůtí maso, ale také husa, kachna nebo i ryby.

Bez omáčky čiži-piži se neobejde žádný gurmán. Jsou to kousky jater a sleziny, které se opečou na másle s rozšlehanými vejci. Další oblíbenou omáčkou je například švestková omáčka tkemalis česnekem a koriandrem, má mírně nakyslou a pikantní chuť velice připomínající čatní. Lze ji konzumovat s masem nebo různými sýry, vždy je naprosto neodolatelná. Omáčka Naršarab je naopak

vyrobena z granátových jablek a má naopak velice sladkou chuť. Na Kavkaze se jídlo považuje za obřad, a této filozofii jsou podřízena všechna jídla během dne. Stolování se řídí tradicemi a podléhá určitému rituálu.

Kombinace správné omáčky a jídla od šéfkuchaře

Ochutnat tradiční kavkazskou kuchyni můžete například v hotelu Leyla ve Frymburku či v restauraci Leyla v Českém  Krumlově. V menu nechybí ani tyto tradiční kavkazské omáčky, které mají charakteristickou příchuť bylinek. Jídlo z kavkazské kuchyně je známo nutriční vyvážeností a tak se nemusíte obávat, že byste přibrali.

Kratce o tradicnich kavkazskych omackach