Zavřít

V dnešní hektické době si jen stěží najdeme čas na odpočinek. Přitom je tak hezké se občas na chvíli zastavit a třeba v příjemném prostředí kavárny si vychutnat prvotřídní kávu nebo šálek voňavého čaje, přečíst si u toho noviny nebo poklábosit s přáteli a užívat si toho, že zrovna nikam nespěcháme.

 

Život s postižením

Najít takové klidné a útulné místo, však často bývá pořádný oříšek. Zkuste, ale vyrazit do chráněné cukrárny s poetickým názvem Pojďte dál café a uvidíte, že nebudete litovat. Vítáni jsou tady senioři, vozíčkáři i maminky s dětmi, pro které je tady k dispozici dětský koutek. Chutné nápoje a bezkonkurenční zákusky vám tady připraví a naservíruje obsluha, která je tvořena lidmi s mentálním a kombinovaným postižením. O ty se stará nezisková organizace Pojdťedál z.s., která se zabývá nejen jejich zaměstnáváním, ale věnuje se také jejich volnočasovým a sportovním aktivitám. Snaží se je integrovat do plnohodnotného života, poskytnout jim smysluplnou práci, dát jim pocit užitečnosti a omezit jejich sociální izolaci.

 

Sportovní aktivity

Spolek, který vznikl v roce 2006, pořádá rovněž vzdělávací semináře, kurzy a rehabilitační pobyty. O pět let později byla vytvořena také chráněná dílna, kde probíhá ruční výroba drobných předmětů a dárků, určených k prodeji. Nechybí ani sportovní klub Pojďte dál, který je zaměřen na plavání a sjezdové lyžování. Jeho sportovci jsou členy Hnutí Speciálních olympiád a pyšní se celou řadou úspěchů, ať už jde o získání bronzových medailí na letní Speciální olympiádě v Athénách v roce 2011 a na světové SO v Los Angeles o čtyři roky později, nominaci na letošní světovou SO v Rakousku či titul „Handicapovaný sportovec roku 2015“ okresu Mělník, který se podařilo získat právě sportovkyni z tohoto klubu.

 

Neusnout na vavřínech

Celý spolek Pojďte dál ale sbírá spoustu ocenění, včetně toho prestižního – zvítězil totiž v kategorii „Zaměstnavatel bez bariér 2016“. Na vavřínech ale rozhodně neusíná, spolupracuje s několika organizacemi z různých měst republiky, pořádá celorepublikovou soutěž pro barmany s mentálnímpostižením „ Malování na kávu“, která se stala již tradicí.Vedle toho se také dál účastní kulturních akcí, jakojsou návštěvy divadel, koncertů, tanečních hodin a výletů.