Zavřít

Tichá kavárna, první pražská kavárna s neslyšící obsluhou, vznikla pod křídly obecně prospěšné společnosti Tichý svět před pěti lety. Představuje klidné a příjemné místo, kde se přirozeně propojují dva světy – svět slyšících a neslyšících. Pracují zde neslyšící barmani, kteří tak mohou ukázat sobě i svému okolí, že se dovedou uplatnit i v náročném oborupohostinství. Provozovna poskytuje práci také neslyšícím pekařkám z Tiché pekárny, která je jeho součástí. Kavárna slouží i jako tréninkové prostředí a nabízí podporu studentům a absolventům odborných škol pro jejich profesní začátky.

Návštěvníci v kavárněoceňují nejen příjemnou obsluhu, dobrou kávu a vynikající slané i sladké pečivo, dorty, quiche a další laskominy, ale také bezbariérové a nekuřácké prostředí, dětský koutek a v létě zahrádku. Bohatá je též nabídka přírodních ovocných limonád a moštů.

Specifikem kavárny je mimo jiné způsob objednávání. Na stole je hostům k dispozici zeleno-červený předmět ve tvaru hranolu, který informuje obsluhu o tom, zda host má vše, co potřebuje (pokud leží vodorovně na stole), nebo zda si chce objednat (je postaven zeleným koncem vzhůru) či platit (červený konec směřuje vzhůru).

Kavárna se za dobu své existence stala oblíbeným místem, kde si lze objednat dort, ale i rezervovat místo pro oslavu. Nabízí také catering a snídaňové balíčky pro zaměstnance firem. Ráda hostí nejrůznější umělce (výtvarníky, fotografy, divadelníky, zpěváky) a poskytuje jim prostor pro prezentaci jejich tvorby.  U příležitosti Mezinárodního dne mateřského jazyka pořádá únorovou slavnost světel nazvanou Znakuji, tedy jsem, konají se zde i sousedská setkání typu Restaurant Day či Zažít město jinaknebooblíbený festival autorské tvorby Open Mic. V létě kavárna vyjíždí na festivaly. V podobě pojízdného stánku je populárním útočištěm pro návštěvníky hudebních festivalů jako BrutalAssault v Jaroměři nebo trutnovský Trutnoff Open Air, ale nechybí pravidelně ani na veletrzích sociálních služeb v Praze či regionech.

Kavárna nenásilně přibližuje slyšící veřejnosti svět neslyšících, jejich kulturu a znakový jazyk. Zisk z provozu je použit výhradně k jejímu dalšímu rozvoji a podpoře služeb pro neslyšící.Podnik najdete v Burešově ulici č. p. 12 na Praze 8, blízko metra Ládví.

Více na www.tichakavarna.cz.